Make your own free website on Tripod.com
  Event Results

06/21/10

Home
About the Club
Event Results
Photo Gallery

 

NOTE:  2009 Event Results under Construction

 

 

MINNESOTA DACHSHUND CLUB SPECIALTY RESULTS

JANUARY 5, 2007

River Centre, St. Paul, MN

  • SWEEPSTAKES, ELAINE HANSON, JUDGE (15 entries)
     
    BEST IN SWEEPS:  6-9 Long dog, Incahoots Moosetrax Sundae Surprise (Riley Cotteleer & Christine Heitzmann)  
    BOS TO BEST IN SWEEPS:  6-9 Smooth bitch, Dynadaux Louisiana Hot Sauce MS (Cyndy Senff)
     

  • Regular Classes - Monica Canestrini, JUDGE

BEST OF BREED:  ch. solo’s drag-queen sl (carlos puig)

bOS TO BEST OF BREED:  CH. RAYDACH’S SETTIN’ THE PACE SW (LORI & MARK SARGENT) 
 
Long (29 entries) 
WD - Incahoots Beacon Hill Tristin V Turner L (Kauswirth, Becky Englund, Nancy Turner) 
RWD - Homar's Solo Aviator SL (Carlos Puig, Ryan Horvath & Marti) 
WB/BW - Chazlyn's Krimson & Klover SL (Lynne Dahleń
RWB - Heidachs Oke Dokey ML (Marlies Noll & Alyce Gilbertsen) 
BV - CH Solo's Drag Queen SL (Carlos Puig) 
BOS - CH Dollidachs Love Me Tender L (Dennis & Sue Stoterau) 
 
Smooth (33 entries) 
WD - Kinder's Impossible Pi MS (Kathy Johnson & Jan DuBois) 
RWD - Wastel vom Daxi Haus (Jackie Troemel) 
WB/BW - Dynadaux Louisiana Hot Sauce MS (Cyndy Senff) 
RWB - Beacon Hill Shirley You'll Forget Me Not (Heitzman) 
BV - CH J Kistner Heritage Softail (Jody Kistner) 
BOS - CH Kal's Paloma Picasso MSC (John and Arlene Kalton) 
 
Wire (25 entries)

WD - First Class Vintage Cruiser (Keenes) 
RWD - Cheradachs Rock-Holliewood MW (Cheri Olson & Kelly Lindland) 
WB/BW - Yellowjacket's EZ Esme MW (Carolyn O'Neil) 
RWB - Creek Ridge's Hot Wired (Lynn Kuchinka, Georgeanne Covey) 
BV - CH Brazo's Ski Hot Hot Hot (Marilyn Goodermont) 
BOS - CH Raydachs Settin' The Pace SW (Mark & Lori Sargent)

  • BEST JUNIOR HANDLER (11 entries)

Jessica Hanson


MINNESOTA DACHSHUND CLUB FIELD TRIAL RESULTS

OCTOBER 8, 2007

Northern Illinois Beagle Club, Roscoe, IL

  •  FIELD CHAMPIONS, JUDGES CAROL LUETKENS & TRACY FREELING (30 Starters):

1st:  FC Longtime's Oscar Von Zimmer JE,   Dachshund  C Faust/D Faust

(30 pts)

2nd:  Ulrika Von Moosbach-Zuzelek SE,   Dachshund  M Gohlke/S Gohlke

(15 pts)

3rd:  FC Waldi's Tyrolean Kuchen ,   Dachshund  M Elliott/V Cashbaugh

(10 pts)

4th:  FC Blackhawk Barnabas Of Dark Shadows ,   Dachshund  R Hoof

(7 1/2 pts)

  •  OPEN ALL-AGE DOGS, JUDGES PAM GILES & PATT NANCE (33 Starters):

1st:  Blackhawk True Blue Patriot ML,   Dachshund  W Boler

(33 pts)

2nd:  Briardach's Lucky In Love SE,   Dachshund (Longhaired)  D Van Hook

(16 1/2 pts)

3rd:  Silverclouds Pro Libertatemw,   Dachshund  D Mack/J Watters

(11 pts)

4th:  Obsession's Dark Star Sl,   Dachshund (Longhaired)  D Van Hook

(8 1/4 pts)

  •  OPEN ALL-AGE BITCHES, JUDGES CHERI FAUST & LARRY GOHLKE (34 Starters):

1st:  CH Greenhills Lunar Eclipse ,   Dachshund (Longhaired)  J Larsen

(34 pts)

2nd:  Shtshadowcrazydaysnwildnites,   Dachshund (Wirehaired)  S Nies

(17 pts)

3rd:  Ww's Chicky Off The Ol Block,   Dachshund (Wirehaired)  P Leonberger

(11 1/3 pts)

4th:  Doxikota Silly Sally MW,   Dachshund (Wirehaired)  P Bethke

(8 1/2 pts)


Minnesota Dachshund Club Earthdog Test Results

September, 2006

Maple Plain, MN

  • Total Entries:  38

    Regular:  32

    Non-Regular (Intro to Quarry):  6

  • Number of Passes:  16

  • Number of Breeds:  8
     

  • Intro to Quarry, Judge Donna Johnson:

2 Passes in 6 Entries

2 Cairn Terriers

1 Dachshund (MS)

1 Parson Russell Terrier:  Pass

1 West Highland White Terrier:  Pass

1 Border Terrier

  • Junior Earthdog, Judge Carol Anderson:

6 Passes in 13 Entries

4 Cairn Terriers

1 Fox Terrier (Smooth):  Pass

1 Dachshund (MS)

2 Parson Russell Terrier:  2 Passes

3 Border Terriers: 3 Passes

1 Fox Terrier (Wire)

1 West Highland White Terrier

  • Senior Earthdog, Judge Duane Pulford:

5 Passes in 14 Entries

6 Border Terriers:  1 Pass

3 Dachshunds (1 MS, 2 SL):  1 Pass

1 Cairn Terrier

1 Parson Russell Terrier:  Pass

2 Lakeland Terriers: 2 Passes

1 Manchester Terrier

Dachshund Highlights:  Tiny Bubbles JE, red standard long male owned by Melinda Wolford, earned his first Senior Earthdog leg

  • Master Earthdog, Judge Cassia Drake:

3 Passes in 6 Entries

2 Dach (SL, SW): 1 Pass

2 Parson Russell Terriers: 1 Pass

2 Border Terriers: 1 Pass
 

Dachshund Highlights:  DC Short Shadows Missing N Action RN SE VC, red standard wire female owned by Carolyn Casoria, completed 4th leg to earn her Master Earthdog title.


 

Home | About the Club | Event Results | Photo Gallery

This site was last updated 06/21/10